29 Şubat 2012 Çarşamba

LONDON London SwInGiNg LoNdOn

Time dergisi Nisan 1966'da Londra'yı kapağına taşır. Kapak aynen şöyledir:" LONDON: The Swinging City"( swinging burada moda,  trendy,yaşayan, hızla değişen anlamındadır). Dönemin Esquire ve Life gibi Amerikan dergileri de arka arkaya yayınladıkları makalelerinde Swinging Londra'dan bahsediyorlardı..

In April 1966 Time Magazine ran a twelve-page cover story under the headline:" LONDON: The Swinging City". After American magazines,such as Esquire and Life, followed with further articles on London.


İkinci dünya savaşı sona çoktan bitmiş, savaşın bebekleri büyümüş 60'ların para kazanan ve kazandıkları paraları modaya, müziğe ve zevke harcayan gençleri olmuşlardı. Tabiii Swinging Londra'da dönemin kültlerini çoktan yaratmıştı. Aslında öylesine çok isim var ki döneme damgasını vuran.... Yazmakla bitmez... İşte en'lerden bir kaçı...
After World War II British teenagers found that they have much more disposable income than their parents. The new youth  decided to spend their money on leisure then, particularly music and fashion. Of course Swinging London had already created its cult names. Here are some icons of that time..

MARY QUANT
Mary Quant... Sadece dönemin en popüler modacısı değil aynı zamanda moda ikonuydu. Herkes onun yarattığı mini etekleri, siyah opak çoraplarının üzerine giyiyordu. Balon etekler, tulumlar hep onun eseriydi. 60'ların Londrasını giydiriyordu...

Mary Quant...She is not only afashion designer but also a fashin icon of that time.. Everybody was wearing her designs like mini skirts, stretch stockings, hot pants..Shortly She was one of the creators of London Loook of 60's...


Dönemin modelleri Mary Quant tasarımlarıyla...
Models carrying Mary Quant's creations...


TWIGGY

Twiggy ise tartışmasız dönemin EN ünlü mankenlerindendi. Kendisi 40 kiloydu ve güzellik anlayışına yeni bir bakış açısı getiriyordu. Günümüz 0 beden güzellerindendi ... Tabii kendisini takma kirpiksiz hayal dahi edemiyorum.

Twiggy was "The model" of that time with her false eyelashes....

Twiggy, Mary Quant tasarımlarıyla.
Twiggy with Mary Quant designs.


JEAN SHRIMPTON
Shrimp lakaplı Jean Shrimpton'da dönemin En'lerindendi. O da Twiggy kadar ünlü bir modeldi. Aynı zamanda iyi bir oyuncuydu da.
Jean Shrimpton, nicknamed as "Schrimp" was among the tops at that time...

THE BEATLES
The Beatles dönemin en önemli
 müzik grubuydu. Beatles sadece şarkılarıyla değil yaşam  tarzları, kiyafetleri herşeyleriyle En'ler arasında yerlerini almışlardı...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder